| Manufacturer Part Number: | VB10150S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB10150S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB10150S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB10150S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB10150S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB10150S-E3/4W is new and unused, you can buy VB10150S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB10150S-E3/4W.
| 1N5228B | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5228B.pdf | |
| BCR3AS-14B-T13#B00 | TRIAC 800V 3A | BCR3AS-14B-T13#B00.pdf | |
| 8N4SV76LC-0137CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0137CDI.pdf | |
| EPF6024AQC240-3 | IC FPGA 199 I/O 240QFP | EPF6024AQC240-3.pdf | |
| XC2S50-5TQ144I | IC FPGA 92 I/O 144TQFP | XC2S50-5TQ144I.pdf | |
| A42MX09-TQ176M | IC FPGA 104 I/O 176TQFP | A42MX09-TQ176M.pdf | |
| SPC5646CCF0MMJ1 | e200z4d, e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 80MHz/120MHz 3MB (3M x 8) FLASH 256-MAPBGA | SPC5646CCF0MMJ1.pdf | |
| MAX1485CUB+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-uMAX | MAX1485CUB+.pdf | |
| SAA7327H/T/M2B,557 | Audio Decoder IC 64-QFP (14x14) | SAA7327H/T/M2B,557.pdf | |
| SN74AHCT125D | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74AHCT125D.pdf | |
| SN74LV138APW | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | SN74LV138APW.pdf | |
| 74AVCH1T45GS,132 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 500Mbps 6-XSON, SOT1202 (1x1) | 74AVCH1T45GS,132.pdf | |
| S29GL512S11DHIV20 | IC FLASH 512MBIT 110NS 64FBGA | S29GL512S11DHIV20.pdf | |
| S34ML04G100TFI903 | IC FLASH 4GBIT 25NS 48TSOP | S34ML04G100TFI903.pdf | |
| LTC3620EDC-1#TRMPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.1V 1 Output 15mA 8-WFDFN Exposed Pad | LTC3620EDC-1#TRMPBF.pdf |