| Manufacturer Part Number: | VB10150S-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB10150S-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB10150S-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB10150S-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB10150S-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB10150S-E3/8W is new and unused, you can buy VB10150S-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB10150S-E3/8W.
| 1N6480-E3/97 | DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB | 1N6480-E3/97.pdf | |
| BZX884-B12,315 | Zener Diode 12V 250mW ±2% Surface Mount SOD-882 | BZX884-B12,315.pdf | |
| VSKH230-12 | SCR Module 1200V 510A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™ | VSKH230-12.pdf | |
| SFT1341-C-TL-W | MOSFET P-CH 40V 10A TP | SFT1341-C-TL-W.pdf | |
| IRFR3707ZCTRLP | MOSFET N-CH 30V 56A DPAK | IRFR3707ZCTRLP.pdf | |
| PIC16F723A-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F723A-I/SO.pdf | |
| PIC16F1768-E/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16F1768-E/ML.pdf | |
| MTCH112-I/SN | IC PROXIMITY DETECTOR 8SOIC | MTCH112-I/SN.pdf | |
| 74AUP2G07FW3-7 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 6-X2DFN (0.9x1) | 74AUP2G07FW3-7.pdf | |
| 74AHC1G04GW,165 | Inverter IC 1 Channel 5-TSSOP | 74AHC1G04GW,165.pdf | |
| A4930GETTR-T | Motor Driver NMOS PWM 28-QFN (5x5) | A4930GETTR-T.pdf | |
| DS1233A-10+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | DS1233A-10+.pdf | |
| S-8337AAEA-P8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-SON (A) (2.9x2.8) | S-8337AAEA-P8T1G.pdf | |
| TLV70215PDBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA SOT-23-5 | TLV70215PDBVR.pdf | |
| S-13R1F28-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA SC-82AB | S-13R1F28-N4T1U3.pdf |