| Manufacturer Part Number: | VB20100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20100S-E3/4W is new and unused, you can buy VB20100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20100S-E3/4W.
| JANTX1N3024C-1 | Zener Diode 15V 1W ±2% Through Hole DO-41 | JANTX1N3024C-1.pdf | |
| BLA1011-2,112 | RF Mosfet LDMOS 36V 50mA 1.03GHz ~ 1.09GHz 16dB 2W 2-CDIP | BLA1011-2,112.pdf | |
| 8N3SV75AC-0098CDI | VCXO IC 130MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0098CDI.pdf | |
| LT1395CS6#TRMPBF | Current Feedback Amplifier 1 Circuit TSOT-23-6 | LT1395CS6#TRMPBF.pdf | |
| MAX983CUA+ | Comparator with Voltage Reference Open Drain 8-uMAX | MAX983CUA+.pdf | |
| 74LVC240AT20-13 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LVC240AT20-13.pdf | |
| TC74HC175AP | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | TC74HC175AP.pdf | |
| SN74LVC14APWE4 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | SN74LVC14APWE4.pdf | |
| IS45S32800J-7BLA1-TR | IC SDRAM 256MBIT 90BGA | IS45S32800J-7BLA1-TR.pdf | |
| MT28F400B5SG-8 BET | IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP | MT28F400B5SG-8 BET.pdf | |
| LM2445TA/NOPB | IC DRIVER CRT 3CH 7.5NS 9-TO-220 | LM2445TA/NOPB.pdf | |
| LM27951SD/NOPB | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 30mA 14-WSON (4x3) | LM27951SD/NOPB.pdf | |
| TPS3779BDRYR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel 6-SON (1.45x1) | TPS3779BDRYR.pdf | |
| LM2663MX | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin, Vin/2 1 Output 200mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM2663MX.pdf | |
| MC7815ABD2TR4G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 1A D2PAK-3 | MC7815ABD2TR4G.pdf |