| Manufacturer Part Number: | VB20120S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20120S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20120S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.12V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20120S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20120S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20120S-E3/4W is new and unused, you can buy VB20120S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20120S-E3/4W.
| GBU15M-BP | BRIDGE RECTIFIER 15A 1000V GBU | GBU15M-BP.pdf | |
| JANTXV1N4113C-1 | Zener Diode 19V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4113C-1.pdf | |
| 8N4S270AC-1024CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz 6-CLCC | 8N4S270AC-1024CDI8.pdf | |
| 8N4SV75EC-0009CDI8 | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0009CDI8.pdf | |
| 8N3Q001KG-0146CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 95MHz, 105MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0146CDI8.pdf | |
| XCR3256XL-12TQG144I | IC CPLD 256MC 10.8NS 144TQFP | XCR3256XL-12TQG144I.pdf | |
| LCMXO2-7000HC-6TG144C | IC FPGA 114 I/O 144TQFP | LCMXO2-7000HC-6TG144C.pdf | |
| XC6SLX150T-N3FGG484C | IC FPGA 296 I/O 484FBGA | XC6SLX150T-N3FGG484C.pdf | |
| LFSC3GA40E-6FFN1020C | IC FPGA 562 I/O 1020BGA | LFSC3GA40E-6FFN1020C.pdf | |
| ADV3205JSTZ | IC CROSSPOINT SWIT 16X16 100LQFP | ADV3205JSTZ.pdf | |
| SEC1210T/PV-URT | Smart Card Interface 24-QFN (5x5) | SEC1210T/PV-URT.pdf | |
| THS4531IDGKR | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-VSSOP | THS4531IDGKR.pdf | |
| SN74LVC1G06DBVTG4 | Inverter IC 1 Channel Open Drain SOT-23-5 | SN74LVC1G06DBVTG4.pdf | |
| 709079S15PF | IC SRAM 256KBIT 15NS 100TQFP | 709079S15PF.pdf |