| Manufacturer Part Number: | VB20120S-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20120S-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20120S-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.12V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20120S-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20120S-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20120S-E3/8W is new and unused, you can buy VB20120S-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20120S-E3/8W.
| MMSZ5245C-E3-08 | Zener Diode 15V 500mW ±2% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5245C-E3-08.pdf | |
| 8N4Q001LG-0013CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 672.1627MHz, 696.4217MHz, 715.5389MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0013CDI.pdf | |
| LM3S828-EGZ50-C2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S828-EGZ50-C2.pdf | |
| TS5A4597DCKRG4 | 1 Circuit IC Switch 1:1 8 Ohm SC-70-5 | TS5A4597DCKRG4.pdf | |
| ST8024LCTR | Smart Card Reader, Writer Interface 28-TSSOP | ST8024LCTR.pdf | |
| TL064BCN | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | TL064BCN.pdf | |
| TLC339IPW | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain 14-TSSOP | TLC339IPW.pdf | |
| N74F543D,623 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | N74F543D,623.pdf | |
| 72245LB15PFI | IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS 64QFP | 72245LB15PFI.pdf | |
| 74AHCT377PW,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74AHCT377PW,118.pdf | |
| 25LC080BT-E/ST | IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25LC080BT-E/ST.pdf | |
| TPS25940AQRVCRQ1 | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 20-WQFN (4x3) | TPS25940AQRVCRQ1.pdf | |
| APX825A-26W6G-7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-26 | APX825A-26W6G-7.pdf | |
| ISL8700IBZ | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 14-SOICN | ISL8700IBZ.pdf | |
| MCP1827S-1802E/AB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A TO-220-3 | MCP1827S-1802E/AB.pdf |