| Manufacturer Part Number: | VB20150S-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9810 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20150S-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20150S-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20150S-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20150S-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20150S-E3/8W is new and unused, you can buy VB20150S-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20150S-E3/8W.
| AZ23C3V9-HE3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.9V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C3V9-HE3-18.pdf | |
| VS-25TTS16STRLPBF | SCR 1600V 25A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-25TTS16STRLPBF.pdf | |
| MC100EL13DWG | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1GHz 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | MC100EL13DWG.pdf | |
| AD9220ARS-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | AD9220ARS-REEL.pdf | |
| MAX1203BCAP+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX1203BCAP+T.pdf | |
| DAC104S085CISDX/NOPB | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 10-WSON (3x3) | DAC104S085CISDX/NOPB.pdf | |
| A42MX09-3PQG100 | IC FPGA 83 I/O 100QFP | A42MX09-3PQG100.pdf | |
| DSPIC33EP128MC502-E/SO | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EP128MC502-E/SO.pdf | |
| DG201BDY | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-SOIC | DG201BDY.pdf | |
| DS110RT410SQ/NOPB | Ethernet Interface 48-WQFN (7x7) | DS110RT410SQ/NOPB.pdf | |
| TLV2244IPW | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV2244IPW.pdf | |
| MAX973CPA+ | Comparator with Voltage Reference Open Drain 8-PDIP | MAX973CPA+.pdf | |
| SN74AHC86N | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-PDIP | SN74AHC86N.pdf | |
| 7134SA70J8 | IC SRAM 32KBIT 70NS 52PLCC | 7134SA70J8.pdf | |
| DS1231S-20N | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 16-SOIC | DS1231S-20N.pdf |