| Manufacturer Part Number: | VB20150S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20150S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20150S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20150S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20150S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20150S-M3/4W is new and unused, you can buy VB20150S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20150S-M3/4W.
| MURH7020R | Diode Standard 200V 70A Chassis Mount D-67 | MURH7020R.pdf | |
| JANTX1N4618C-1 | Zener Diode 2.7V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N4618C-1.pdf | |
| ZTX1053ASTZ | TRANS NPN 75V 3A E-LINE | ZTX1053ASTZ.pdf | |
| AO4803A | MOSFET 2P-CH 30V 5A 8-SOIC | AO4803A.pdf | |
| 511MILFT | IC PLL CLOCK MULTIPLIER 8-SOIC | 511MILFT.pdf | |
| AD5066ARUZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5066ARUZ.pdf | |
| XC4005XL-09PQ160C | IC FPGA 112 I/O 160QFP | XC4005XL-09PQ160C.pdf | |
| ST7FLITES2YM6TR | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1KB (1K x 8) FLASH 16-SO | ST7FLITES2YM6TR.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-595E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-595E1.pdf | |
| AD8671AR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8671AR.pdf | |
| NJM2542V-TE1 | IC DEMODULATOR VIF/SIF 20-SSOP | NJM2542V-TE1.pdf | |
| SN74LVC1G126DCKR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | SN74LVC1G126DCKR.pdf | |
| MC74LVX374M | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOEIAJ | MC74LVX374M.pdf | |
| 97338D2/C1 | IC CONTRLR ACPI SUP I/O 100-LQFP | 97338D2/C1.pdf | |
| XC6118C28CGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C28CGR-G.pdf |