| Manufacturer Part Number: | VB30100S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB30100S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB30100S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB30100S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB30100S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB30100S-M3/4W is new and unused, you can buy VB30100S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB30100S-M3/4W.
| GF1M-E3/5CA | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214BA | GF1M-E3/5CA.pdf | |
| 830154AMI-08LFT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 160MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 830154AMI-08LFT.pdf | |
| 840004AGLFT | IC FREQ SYNTHESIZER 20-TSSOP | 840004AGLFT.pdf | |
| EFM32LG380F64G-E-QFP100 | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | EFM32LG380F64G-E-QFP100.pdf | |
| 74AUP2G34FZ4-7 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-X2DFN (1.4x1) | 74AUP2G34FZ4-7.pdf | |
| SN74ALS1244ADWR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALS1244ADWR.pdf | |
| 74FCT257DTQG8 | Multiplexer 4 x 2:1 16-QSOP | 74FCT257DTQG8.pdf | |
| CY62167DV30LL-45ZXIT | IC SRAM 16MBIT 45NS 48TSOP | CY62167DV30LL-45ZXIT.pdf | |
| LTC4240CGN#TRPBF | Hot Swap Controller, Monitor 4 Channel CompactPCI™ 28-SSOP | LTC4240CGN#TRPBF.pdf | |
| AL9910A-5S-13 | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 8-SO | AL9910A-5S-13.pdf | |
| ISL21009CFB850Z-TK | Series Voltage Reference IC ±0.08% 7mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL21009CFB850Z-TK.pdf | |
| LTC3616MPUDD#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 6A 24-WFQFN Exposed Pad | LTC3616MPUDD#PBF.pdf | |
| LD1117S25TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 800mA SOT-223 | LD1117S25TR.pdf |