| Manufacturer Part Number: | VB30100S-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB30100S-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB30100S-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB30100S-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB30100S-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB30100S-M3/8W is new and unused, you can buy VB30100S-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB30100S-M3/8W.
| BZD27C3V9P-E3-18 | Zener Diode 3.9V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C3V9P-E3-18.pdf | |
| 2EZ75D/TR8 | Zener Diode 75V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ75D/TR8.pdf | |
| BZT52C51-7 | Zener Diode 51V 410mW ±6% Surface Mount SOD-123 | BZT52C51-7.pdf | |
| SI1308EDL-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 1.4A SOT323 | SI1308EDL-T1-GE3.pdf | |
| 8N3SV76EC-0160CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0160CDI8.pdf | |
| XC7K70T-2FBG676C | IC FPGA 300 I/O 676FCBGA | XC7K70T-2FBG676C.pdf | |
| Z86E3016PEG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) OTP | Z86E3016PEG.pdf | |
| R5F101PHAFB#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | R5F101PHAFB#V0.pdf | |
| UC2708DWG4 | IC DUAL NON-INV PWR DRVR 16SOIC | UC2708DWG4.pdf | |
| BD2226G-TR | IC SWITCH USB HI SIDE 1CH 5SSOP | BD2226G-TR.pdf | |
| TLV70733PDQNT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA 4-X2SON (1x1) | TLV70733PDQNT.pdf | |
| S-1135B32-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 300mA SOT-23-5 | S-1135B32-U5T1G.pdf | |
| TC1303A-UA0EMFTR | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 2MHz 10-VFDFN Exposed Pad | TC1303A-UA0EMFTR.pdf |