| Manufacturer Part Number: | VF20100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF20100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF20100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF20100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF20100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF20100S-E3/4W is new and unused, you can buy VF20100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF20100S-E3/4W.
| 8N3SV75LC-0179CDI | VCXO IC 62.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0179CDI.pdf | |
| ADS54T04IZAY | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 196-NFBGA (12x12) | ADS54T04IZAY.pdf | |
| M4A5-64/32-7VC | IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP | M4A5-64/32-7VC.pdf | |
| EP4CE15F23I7N | IC FPGA 343 I/O 484FBGA | EP4CE15F23I7N.pdf | |
| ADUC7021BCPZ62I-RL | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 44MHz 62KB (31K x16) FLASH 40-LFCSP-VQ (6x6) | ADUC7021BCPZ62I-RL.pdf | |
| MB91213APMC-GS-123E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-123E1.pdf | |
| DG509AAK/883 | 2 Circuit IC Switch 4:1 400 Ohm 16-CERDIP | DG509AAK/883.pdf | |
| ADA4610-2BRZ-R7 | J-FET Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ADA4610-2BRZ-R7.pdf | |
| N74F244DB,112 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | N74F244DB,112.pdf | |
| 74HC20PW-Q100,118 | NAND Gate IC 2 Channel 14-TSSOP | 74HC20PW-Q100,118.pdf | |
| UCC38C42PG4 | Converter Offline Forward Topology Up to 1MHz 8-PDIP | UCC38C42PG4.pdf | |
| MIC4429BMM-TR | IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-MSOP | MIC4429BMM-TR.pdf | |
| S-1003NB18I-I6T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-6A | S-1003NB18I-I6T1U.pdf | |
| XC6122E720ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E720ER-G.pdf | |
| MAX6855UK35D3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6855UK35D3+T.pdf |