| Manufacturer Part Number: | VF30100S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF30100S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF30100S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF30100S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF30100S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF30100S-M3/4W is new and unused, you can buy VF30100S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF30100S-M3/4W.
| GP10DHM3/54 | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10DHM3/54.pdf | |
| RJK03M3DPA-00#J5A | MOSFET N-CH 30V 40A WPAK | RJK03M3DPA-00#J5A.pdf | |
| ICS853058AGLF | Clock Multiplexer IC 2.8GHz 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | ICS853058AGLF.pdf | |
| 8T49N285A-999NLGI | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 56VFQFPN | 8T49N285A-999NLGI.pdf | |
| NBC12439AFAG | IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 32-LQFP | NBC12439AFAG.pdf | |
| LM6144AIMX | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LM6144AIMX.pdf | |
| TC14433COG | IC ADC 3 1/2 DIGIT 24SOIC | TC14433COG.pdf | |
| NCV70624DW010R2G | Bipolar Motor Driver Power MOSFET I²C 20-SOIC | NCV70624DW010R2G.pdf | |
| MCP1827ST-3302E/EB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A 3-DDPAK | MCP1827ST-3302E/EB.pdf |