| Manufacturer Part Number: | VFT5202-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 5A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT5202-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT5202-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT5202-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT5202-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT5202-M3/4W is new and unused, you can buy VFT5202-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT5202-M3/4W.
| BAV170QAZ | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 75V 180mA (DC) Surface Mount 3-XDFN Exposed Pad | BAV170QAZ.pdf | |
| MMBZ4623-HE3-18 | Zener Diode 4.3V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4623-HE3-18.pdf | |
| AD5116BCPZ10-500R7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps Pushbutton Interface 8-LFCSP-UD (2x2) | AD5116BCPZ10-500R7.pdf | |
| ATTINY87-XUR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-TSSOP | ATTINY87-XUR.pdf | |
| PIC18LF46J13-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18LF46J13-I/ML.pdf | |
| DS14C335MSAX | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | DS14C335MSAX.pdf | |
| WM9082ECSN/R | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 9-WCSP | WM9082ECSN/R.pdf | |
| LMV551MGX/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | LMV551MGX/NOPB.pdf | |
| TL062CPE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TL062CPE4.pdf | |
| SY10EL35ZG-TR | IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC | SY10EL35ZG-TR.pdf | |
| XC6108C12BGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C12BGR-G.pdf |