| Manufacturer Part Number: | VI10150SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI10150SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI10150SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI10150SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI10150SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI10150SHM3/4W is new and unused, you can buy VI10150SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI10150SHM3/4W.
| SMBG5917A/TR13 | Zener Diode 4.7V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5917A/TR13.pdf | |
| BDW93 | TRANS NPN DARL 45V 12A TO-220 | BDW93.pdf | |
| 8N4SV76KC-0046CDI8 | VCXO IC 200MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0046CDI8.pdf | |
| CS5012A-BL7Z | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 44-PLCC (16.59x16.59) | CS5012A-BL7Z.pdf | |
| STM32F302ZDT6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 384KB (384K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | STM32F302ZDT6.pdf | |
| DG405BDY-T1-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-SOIC | DG405BDY-T1-E3.pdf | |
| 74ACT16861DLR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | 74ACT16861DLR.pdf | |
| MC74VHC245DWR2 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74VHC245DWR2.pdf | |
| SN74S00NSRE4 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SO | SN74S00NSRE4.pdf | |
| IS61LF12836A-7.5B2I-TR | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 119BGA | IS61LF12836A-7.5B2I-TR.pdf | |
| BQ2085DBT-V1P2G4 | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ2085DBT-V1P2G4.pdf | |
| LTC3851EUD-1#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-QFN-EP (3x3) | LTC3851EUD-1#PBF.pdf | |
| TPS62402DRCRG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable (Fixed) 1.2V, 1.8V (3.3V) 2 Output 400mA, 600mA 10-VFDFN Exposed Pad | TPS62402DRCRG4.pdf | |
| S-1172B36-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 1A SOT-89-5 | S-1172B36-U5T1U.pdf |