| Manufacturer Part Number: | VI20100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20100S-E3/4W is new and unused, you can buy VI20100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20100S-E3/4W.
| SMAZ5932B-E3/5A | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5932B-E3/5A.pdf | |
| DRA3115T0L | TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 | DRA3115T0L.pdf | |
| DMP2033UCB9-7 | MOSFET P-CH 20V U-WLB1515-9 | DMP2033UCB9-7.pdf | |
| FDI045N10A_F102 | MOSFET N-CH 100V 120A I2PAK-3 | FDI045N10A_F102.pdf | |
| XC4085XL-2BG432C | IC FPGA 352 I/O 432MBGA | XC4085XL-2BG432C.pdf | |
| LCMXO2280C-5FT324C | IC FPGA 271 I/O 324FTBGA | LCMXO2280C-5FT324C.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-133E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-133E1.pdf | |
| Z86K1505PSCR4545 | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 4KB (4K x 8) ROM | Z86K1505PSCR4545.pdf | |
| OP177GSZ-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OP177GSZ-REEL7.pdf | |
| OPA2344UAG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2344UAG4.pdf | |
| CD74AC174M96 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC | CD74AC174M96.pdf | |
| NSV45060JDT4G | Current Regulator Regulator High/Low-Side 100mA DPAK | NSV45060JDT4G.pdf | |
| X5163PZ-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5163PZ-2.7.pdf | |
| LT1004CS8-1.2#PBF | Shunt Voltage Reference IC ±0.3% 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1004CS8-1.2#PBF.pdf | |
| LTC7813EUH#PBF | Buck, Boost Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | LTC7813EUH#PBF.pdf |