| Manufacturer Part Number: | VI20100SGHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20100SGHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20100SGHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20100SGHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20100SGHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20100SGHM3/4W is new and unused, you can buy VI20100SGHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20100SGHM3/4W.
| 2PD1820AQ,115 | TRANS NPN 50V 0.5A SOT323 | 2PD1820AQ,115.pdf | |
| MMRF2010GNR1 | RF Mosfet LDMOS 50V 80mA 1.09GHz 32.1dB 250W TO-270 WB-14 GULL | MMRF2010GNR1.pdf | |
| CDCM1802RGTTG4 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer IC 800MHz 16-VFQFN Exposed Pad | CDCM1802RGTTG4.pdf | |
| DS1086LU-527+T | IC ECONOSCILLATOR SS 3.3V 8UMAX | DS1086LU-527+T.pdf | |
| 10AX066H4F34I4SGES | IC FPGA 492 I/O 1152FCBGA | 10AX066H4F34I4SGES.pdf | |
| EPF81188ARC240-3 | IC FPGA 184 I/O 240RQFP | EPF81188ARC240-3.pdf | |
| PIC32MX340F256HT-80V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX340F256HT-80V/PT.pdf | |
| SN65LVDS305ZQE | 405Mbps Serializer 27 Input 1 Output 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | SN65LVDS305ZQE.pdf | |
| LM4889MMX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-VSSOP | LM4889MMX/NOPB.pdf | |
| S1D13A04B00B200 | IC GRAPHIC LCD CTRLR 121PFBGA | S1D13A04B00B200.pdf | |
| DS9034PCX+ | PCM W/CRYSTAL NV SRAM SNAP-ON | DS9034PCX+.pdf | |
| XC6121C320ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C320ER-G.pdf | |
| LM3679TL-1.8/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 350mA 5-WFBGA, DSBGA | LM3679TL-1.8/NOPB.pdf |