| Manufacturer Part Number: | VI20120SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20120SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20120SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.12V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20120SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20120SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20120SHM3/4W is new and unused, you can buy VI20120SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20120SHM3/4W.
| GBU1506-G | RECTIFIER BRIDGE 15A 600V GBU | GBU1506-G.pdf | |
| BZD17C100P-E3-18 | Zener Diode 100V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD17C100P-E3-18.pdf | |
| FMMT717TA | TRANS PNP 12V 2.5A SOT23-3 | FMMT717TA.pdf | |
| SMUN5133T1G | TRANS PREBIAS PNP 202MW SC70-3 | SMUN5133T1G.pdf | |
| XC7A35T-L2FTG256E | IC FPGA ARTIX7 170 I/O 256FTBGA | XC7A35T-L2FTG256E.pdf | |
| SPC56EL60L5BBFQR | e200z4d SPC56xL Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC56EL60L5BBFQR.pdf | |
| DS125BR401ANJYR | Buffer, ReDriver 4 Channel 12Gbps 54-WQFN (10x5.5) | DS125BR401ANJYR.pdf | |
| OPA835IRUNR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 10-QFN (2x2) | OPA835IRUNR.pdf | |
| ISL59830AIAZ-T7 | IC VIDEO DRIVER TRUE SGL 16-QSOP | ISL59830AIAZ-T7.pdf | |
| 74LVC1G17GS,132 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-XSON, SOT1202 (1x1) | 74LVC1G17GS,132.pdf | |
| IR51H224 | IC HALF BRIDGE SELF-OSC 9-SIP | IR51H224.pdf | |
| L9338MD/TR | IC DRIVER QUAD LOW SIDE 20-SOIC | L9338MD/TR.pdf | |
| S-8333AAAB-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8333AAAB-T8T1G.pdf | |
| S-8338AAGA-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8338AAGA-T8T1G.pdf | |
| TPS54327DDA | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.76V 1 Output 3A 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) | TPS54327DDA.pdf |