| Manufacturer Part Number: | VI20150SGHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20150SGHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20150SGHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20150SGHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20150SGHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20150SGHM3/4W is new and unused, you can buy VI20150SGHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20150SGHM3/4W.
| IPP041N04NGXKSA1 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3 | IPP041N04NGXKSA1.pdf | |
| ADN2804ACPZ | IC CLK/DATA REC 622MBPS 32-LFCSP | ADN2804ACPZ.pdf | |
| LTC2296CUP#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2296CUP#TRPBF.pdf | |
| ATMEGA48PA-MMH | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-VQFN (4x4) | ATMEGA48PA-MMH.pdf | |
| MC56F8035VLD | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC56F8035VLD.pdf | |
| MK40DN512ZVLL10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K40 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MK40DN512ZVLL10.pdf | |
| SN75LBC180N | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-PDIP | SN75LBC180N.pdf | |
| HEF4030BT-Q100J | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SO | HEF4030BT-Q100J.pdf | |
| BR95160-WDW6TP | IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8TSSOP | BR95160-WDW6TP.pdf | |
| LM2677T-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 5A TO-220-7 (Formed Leads) | LM2677T-5.0/NOPB.pdf | |
| TPS62002DGSR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1V 1 Output 600mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS62002DGSR.pdf | |
| IDT72P51759L6BB | Multi-Queue Flow-Control IC 256-BGA (17x17) | IDT72P51759L6BB.pdf |