| Manufacturer Part Number: | VIPER50A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 200kHz 5-PENTAWATT |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIPER50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIPER50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | VIPER™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 700V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | 11V | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8 V ~ 15 V | |
| Duty Cycle | - | |
| Frequency - Switching | Up to 200kHz | |
| Power (Watts) | 50W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature | |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start, Sync | |
| Operating Temperature | - | |
| Package / Case | Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads) | |
| Supplier Device Package | 5-PENTAWATT | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIPER50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIPER50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of VIPER50A is new and unused, you can buy VIPER50A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIPER50A.
| S2KW4C-1P | Diode Standard 4000V (4kV) 8A Chassis Mount | S2KW4C-1P.pdf | |
| BZX384-B36,115 | Zener Diode 36V 300mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384-B36,115.pdf | |
| NE461M02-T1-QS-AZ | RF Transistor NPN 15V 250mA 2W Surface Mount SOT-89 | NE461M02-T1-QS-AZ.pdf | |
| KSP2907ACBU | TRANS PNP 60V 0.6A TO-92 | KSP2907ACBU.pdf | |
| MAX9892ERT+T | IC ELIMINATOR CLICK/POP 6UCSP | MAX9892ERT+T.pdf | |
| AD574AJN | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-PDIP | AD574AJN.pdf | |
| AD8403ARU10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP | AD8403ARU10.pdf | |
| ATSAM3N0AA-MUR | ARM® Cortex®-M3 SAM3N Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATSAM3N0AA-MUR.pdf | |
| SC16IS762IBS,128 | RS232, RS485 Controller I²C, SPI, UART Interface 32-HVQFN (5x5) | SC16IS762IBS,128.pdf | |
| MAX3222CUP+ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | MAX3222CUP+.pdf | |
| OPA171AIDR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA171AIDR.pdf | |
| AD8546ARMZ-RL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8546ARMZ-RL.pdf | |
| MAX1607ESA | IC SW CURRENT LIMITED USB 8-SOIC | MAX1607ESA.pdf | |
| MAX6385XS28D3-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS28D3-T.pdf |