| Manufacturer Part Number: | VIT1080SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT1080SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT1080SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT1080SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT1080SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT1080SHM3/4W is new and unused, you can buy VIT1080SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT1080SHM3/4W.
| KBU1006 | DIODE BRIDGE 600V 10A KBU | KBU1006.pdf | |
| FMMTL619TC | TRANS NPN 50V 1.25A SOT23-3 | FMMTL619TC.pdf | |
| BF259 | TRANS NPN 300V 0.1A TO-39 | BF259.pdf | |
| M48T37Y-70MH1F | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 44-BSOP (0.337", 8.56mm Width) requires SNAPHAT | M48T37Y-70MH1F.pdf | |
| ADSP-BF607KBCZ-5 | IC DSP CTLR DUAL 349CSBGA | ADSP-BF607KBCZ-5.pdf | |
| EPF81188ARC240-2 | IC FPGA 184 I/O 240RQFP | EPF81188ARC240-2.pdf | |
| PIC18LF2331-I/SP | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-SPDIP | PIC18LF2331-I/SP.pdf | |
| MAX3072EESA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX3072EESA+.pdf | |
| ICL3226EIA | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | ICL3226EIA.pdf | |
| AD817AR-REEL | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD817AR-REEL.pdf | |
| DS2770BE+T&R | Battery Multi-Function Controller IC Multi-Chemistry 16-TSSOP | DS2770BE+T&R.pdf | |
| LT1236CCN8-5#PBF | Series, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.1% 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LT1236CCN8-5#PBF.pdf | |
| MAX6023EBT41+T | Series Voltage Reference IC ±0.2% 500µA 5-WFBGA, CSPBGA | MAX6023EBT41+T.pdf |