| Manufacturer Part Number: | VIT2080SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT2080SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT2080SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT2080SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT2080SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT2080SHM3/4W is new and unused, you can buy VIT2080SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT2080SHM3/4W.
| VS-30CPQ150PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 15A Through Hole TO-247-3 | VS-30CPQ150PBF.pdf | |
| BZX79-C10,133 | Zener Diode 10V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C10,133.pdf | |
| SI1013R-T1-GE3 | MOSFET P-CH 20V 350MA SC-75A | SI1013R-T1-GE3.pdf | |
| IRL2505S | MOSFET N-CH 55V 104A D2PAK | IRL2505S.pdf | |
| MUBW45-12T6K | IGBT Module Trench Three Phase Inverter with Brake 1200V 43A 160W Chassis Mount E1 | MUBW45-12T6K.pdf | |
| LTC6994HDCB-1#TRMPBF | Delay Line IC Programmable 8 Tap 1µs ~ 33.6s 6-WFDFN Exposed Pad | LTC6994HDCB-1#TRMPBF.pdf | |
| AK4432VT | DAC, Audio 32 bit 192k I²S 16-TSSOP | AK4432VT.pdf | |
| LTC2145IUP-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2145IUP-14#TRPBF.pdf | |
| EPF6016ATI100-2 | IC FPGA 81 I/O 100TQFP | EPF6016ATI100-2.pdf | |
| MB90F347CAPF-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F347CAPF-GSE1.pdf | |
| CY7C63413C-PVXC | IC MCU 8K USB LS PERIPH 48SSOP | CY7C63413C-PVXC.pdf | |
| CP3UB26G18NEPX | IC CPU RISC USB CAN 128-LQFP | CP3UB26G18NEPX.pdf | |
| TXB0104RGYR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 100Mbps 14-VQFN (3.5x3.5) | TXB0104RGYR.pdf | |
| S29GL01GS11FHSS63 | IC FLASH MEM 1GBIT 64BGA | S29GL01GS11FHSS63.pdf | |
| IR2233J | IC DRIVER 3-PHASE BRIDGE 44-PLCC | IR2233J.pdf |