| Manufacturer Part Number: | VIT3080SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT3080SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT3080SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT3080SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT3080SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT3080SHM3/4W is new and unused, you can buy VIT3080SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT3080SHM3/4W.
| CDBC540-G | DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO214AB | CDBC540-G.pdf | |
| MM3Z30VST1G | Zener Diode 30V 300mW Surface Mount SOD-323 | MM3Z30VST1G.pdf | |
| MAX11339ATJ+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 32-TQFN-EP (5x5) | MAX11339ATJ+T.pdf | |
| AD5338BRMZ-1 | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 8-MSOP | AD5338BRMZ-1.pdf | |
| ATXMEGA64D4-MN | AVR AVR® XMEGA® D4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH | ATXMEGA64D4-MN.pdf | |
| MB90022PF-GS-289 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-289.pdf | |
| INA199B1DCKR | Current Sense Amplifier 1 Circuit SC-70-6 | INA199B1DCKR.pdf | |
| 72V245L10TF8 | IC FIFO SYNC 4096X18 10NS 64QFP | 72V245L10TF8.pdf | |
| MC74HC32AFEL | OR Gate IC 4 Channel SOEIAJ-14 | MC74HC32AFEL.pdf | |
| AT24CS32-SSHM-B | IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8SOIC | AT24CS32-SSHM-B.pdf | |
| 70T651S12DR | IC SRAM 9MBIT 12NS 208QFP | 70T651S12DR.pdf | |
| XC6121E422ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121E422ER-G.pdf | |
| ICL7660ACBA-T | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 45mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ICL7660ACBA-T.pdf | |
| S-13R1D19-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 150mA HSNT-4-B | S-13R1D19-A4T2U3.pdf | |
| ISL6563CR-T | - Controller, Intel VRM9, VRM10, AMD Hammer Applications Voltage Regulator IC 1 Output 24-QFN (4x4) | ISL6563CR-T.pdf |