| Manufacturer Part Number: | VIT760-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 7.5A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT760-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT760-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 7.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT760-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT760-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT760-M3/4W is new and unused, you can buy VIT760-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT760-M3/4W.
| MMBD7000-TP | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 100V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MMBD7000-TP.pdf | |
| AT-32033-BLKG | RF Transistor NPN 5.5V 32mA 200mW Surface Mount SOT-23 | AT-32033-BLKG.pdf | |
| UNR521600L | TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 | UNR521600L.pdf | |
| BUK7E2R6-60E,127 | MOSFET N-CH 60V 120A I2PAK | BUK7E2R6-60E,127.pdf | |
| IXGQ20N120BD1 | IGBT 1200V 40A 190W Through Hole TO-3P | IXGQ20N120BD1.pdf | |
| PCM1803ADB | ADC, Audio 24 bit 96k Serial 20-SSOP | PCM1803ADB.pdf | |
| ISPLSI 2064VE-135LB100 | IC CPLD 64MC 7.5NS 100CABGA | ISPLSI 2064VE-135LB100.pdf | |
| 5CGXFC4C6F23I7N | IC FPGA 240 I/O 484FBGA | 5CGXFC4C6F23I7N.pdf | |
| LFE3-95E-8FN1156C | IC FPGA 490 I/O 1156FBGA | LFE3-95E-8FN1156C.pdf | |
| INA213BQDCKRQ1 | Current Sense Amplifier 1 Circuit SC-70-6 | INA213BQDCKRQ1.pdf | |
| TLV2262IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2262IDR.pdf | |
| SN74LVCZ16240ADGVR | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TVSOP | SN74LVCZ16240ADGVR.pdf | |
| CD74HC194PWG4 | IC BI-DIR SHIFT REGISTER 16TSSOP | CD74HC194PWG4.pdf | |
| CY7C1372DV25-167AXC | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP | CY7C1372DV25-167AXC.pdf | |
| 93C56B-I/ST | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP | 93C56B-I/ST.pdf |