| Manufacturer Part Number: | VRE4125K |
|---|---|
| Manufacturer: | Apex Microtechnology |
| Product Category: | PMIC - Voltage Reference |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Series Voltage Reference IC ±0.08% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VRE4125K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VRE4125K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Reference | |
| Manufacturer | Apex Microtechnology | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Reference Type | Series | |
| Output Type | Fixed | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 8mA | |
| Tolerance | ±0.08% | |
| Temperature Coefficient | 3ppm/°C | |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 2.2µVp-p | |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - | |
| Voltage - Input | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Current - Supply | 320µA | |
| Current - Cathode | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VRE4125K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VRE4125K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Apex Microtechnology all series components. The condition of VRE4125K is new and unused, you can buy VRE4125K Apex Microtechnology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VRE4125K.
| AZ23B36-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 36V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B36-E3-08.pdf | |
| JAN1N4566AUR-1 | Zener Diode 6.4V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4566AUR-1.pdf | |
| MRF553T | COMM/BIPOLAR TRANSISTOR | MRF553T.pdf | |
| CJD45H11 TR13 | TRANS PNP 80V 8A DPAK | CJD45H11 TR13.pdf | |
| GA10JT12-247 | TRANS SJT 1.2KV 10A | GA10JT12-247.pdf | |
| FGH40T100SMD_F155 | IGBT Trench Field Stop 1000V 80A 333W Through Hole TO-247-3 | FGH40T100SMD_F155.pdf | |
| SY69753LHG-TR | IC CLK DATA REC SDH 155MBPS | SY69753LHG-TR.pdf | |
| PCK2001RDB,118 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 533MHz 16-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PCK2001RDB,118.pdf | |
| DAC7611UB | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC7611UB.pdf | |
| MCP47FVB22A1-E/ST | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-TSSOP | MCP47FVB22A1-E/ST.pdf | |
| XA3S700A-4FGG484I | IC FPGA 372 I/O 484FBGA | XA3S700A-4FGG484I.pdf | |
| A1415A-VQG100I | IC FPGA 80 I/O 100VQFP | A1415A-VQG100I.pdf | |
| SAF-XC886-8FFA 5V AC | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | SAF-XC886-8FFA 5V AC.pdf | |
| 74VCX162245MTD | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74VCX162245MTD.pdf | |
| M93C86-RMN3TP/K | EEPROM MICROWIRE 16KB 8SOIC | M93C86-RMN3TP/K.pdf |