| Manufacturer Part Number: | VRE4141K |
|---|---|
| Manufacturer: | Apex Microtechnology |
| Product Category: | PMIC - Voltage Reference |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Series Voltage Reference IC ±0.08% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VRE4141K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VRE4141K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Reference | |
| Manufacturer | Apex Microtechnology | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Reference Type | Series | |
| Output Type | Fixed | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 4.096V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 8mA | |
| Tolerance | ±0.08% | |
| Temperature Coefficient | 3ppm/°C | |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 2.2µVp-p | |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - | |
| Voltage - Input | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Current - Supply | 320µA | |
| Current - Cathode | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VRE4141K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VRE4141K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Apex Microtechnology all series components. The condition of VRE4141K is new and unused, you can buy VRE4141K Apex Microtechnology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VRE4141K.
| HSM120G/TR13 | DIODE SCHOTTKY 1A 20V SMBG | HSM120G/TR13.pdf | |
| 3SMBJ5923B-TP | Zener Diode 8.2V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | 3SMBJ5923B-TP.pdf | |
| 3EZ15DE3/TR12 | Zener Diode 15V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ15DE3/TR12.pdf | |
| CM400DU-34KA | IGBT Module Half Bridge 1700V 400A 1950W Chassis Mount Module | CM400DU-34KA.pdf | |
| AD7533KR | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | AD7533KR.pdf | |
| R7S721000VLFP#AA0 | ARM® Cortex®-A9 RZ/A1H Microcontroller IC 32-Bit 400MHz ROMless 256-LQFP (28x28) | R7S721000VLFP#AA0.pdf | |
| Z8F082ASB020SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F082ASB020SC.pdf | |
| OPA4350UAG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA4350UAG4.pdf | |
| MC74VHC02DR2G | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | MC74VHC02DR2G.pdf | |
| IS61LPS204836B-166TQLI | IC SRAM 72MB 166MHZ 100TQFP | IS61LPS204836B-166TQLI.pdf | |
| MT29F256G08CKCABH2-12:A TR | IC FLASH NAND 32GX8 | MT29F256G08CKCABH2-12:A TR.pdf | |
| SIC531CD-T1-GE3 | IC CTLR STAGE 30A 5V PWM PPAK ML | SIC531CD-T1-GE3.pdf | |
| MCP121-300E/TO | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | MCP121-300E/TO.pdf | |
| NCV303LSN24T1G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-TSOP | NCV303LSN24T1G.pdf | |
| TC1301B-GFDVMFTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.7V, 2.8V, 2.5V (Reset) 300mA, 150mA 8-DFN-EP (3x3) | TC1301B-GFDVMFTR.pdf |