| Manufacturer Part Number: | VS-1N1184A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9183 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N1184A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N1184A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 126A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.5mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N1184A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N1184A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N1184A is new and unused, you can buy VS-1N1184A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N1184A.
| CDBU40-HF | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | CDBU40-HF.pdf | |
| BA892H6433XTMA1 | RF Diode Standard - Single 35V 100mA PG-SCD80-2 | BA892H6433XTMA1.pdf | |
| CZRFR3V0B-HF | Zener Diode 3V 200mW ±2% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR3V0B-HF.pdf | |
| C180M | SCR 600V 235A Standard Recovery Chassis, Stud Mount | C180M.pdf | |
| CY2XP221ZXIT | IC XO LVPECL PROGR 8-TSSOP | CY2XP221ZXIT.pdf | |
| 8N4SV75LC-0022CDI | VCXO IC 176.8382MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0022CDI.pdf | |
| TMS320C6205ZHK200 | IC DSP FIXED POINT HP 288-BGA | TMS320C6205ZHK200.pdf | |
| ATSAMC20E17A-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM C20 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATSAMC20E17A-AUT.pdf | |
| PIC18LF252T-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF252T-I/SO.pdf | |
| S29GL01GS11TFIV13 | IC FLASH MEM 1GBIT 56TSOP | S29GL01GS11TFIV13.pdf | |
| LTC4211IMS#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 10-MSOP | LTC4211IMS#TRPBF.pdf | |
| S-1200B50-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA SOT-23-5 | S-1200B50-M5T1U.pdf |