| Manufacturer Part Number: | VS-1N1190A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9013 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N1190A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N1190A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 126A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.5mA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N1190A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N1190A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N1190A is new and unused, you can buy VS-1N1190A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N1190A.
| SBR60A60CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 60V 30A Through Hole TO-220-3 | SBR60A60CT.pdf | |
| UFS330GE3/TR13 | Diode Standard 300V 3A Surface Mount DO-215AB | UFS330GE3/TR13.pdf | |
| 1N6079 | Diode Standard 50V 2A Through Hole | 1N6079.pdf | |
| 1PMT5925C/TR13 | Zener Diode 10V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5925C/TR13.pdf | |
| BZX84C3V3ET1G | Zener Diode 3.3V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C3V3ET1G.pdf | |
| BZX55C5V6_T50A | Zener Diode 5.6V 500mW ±7% Through Hole DO-35 | BZX55C5V6_T50A.pdf | |
| P0102BL 5AA4 | SCR 200V 800mA Sensitive Gate Surface Mount SOT-23-3 | P0102BL 5AA4.pdf | |
| 2N5060RLRAG | SCR 30V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | 2N5060RLRAG.pdf | |
| TJ80S04M3L(T6L1,NQ | MOSFET P-CH 40V 80A DPAK-3 | TJ80S04M3L(T6L1,NQ.pdf | |
| IXTH86N20T | MOSFET N-CH 200V 86A TO-247 | IXTH86N20T.pdf | |
| IRFR13N15DTRR | MOSFET N-CH 150V 14A DPAK | IRFR13N15DTRR.pdf | |
| LTC2450CDC-1#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 6-DFN (2x2) | LTC2450CDC-1#TRPBF.pdf | |
| ISL90810UIU8Z | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 8-MSOP | ISL90810UIU8Z.pdf | |
| 10M08DAF256C8G | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | 10M08DAF256C8G.pdf | |
| XC5VLX110-1FFG676I | IC FPGA 440 I/O 676FCBGA | XC5VLX110-1FFG676I.pdf |