| Manufacturer Part Number: | VS-1N1201A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9014 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 12A DO203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N1201A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N1201A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.25mA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N1201A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N1201A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N1201A is new and unused, you can buy VS-1N1201A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N1201A.
| BC856BMTF | TRANS PNP 65V 0.1A SOT-23 | BC856BMTF.pdf | |
| AD7691BCPZRL7 | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-LFCSP-WD (3x3) | AD7691BCPZRL7.pdf | |
| MAX550AEUA+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-uMAX | MAX550AEUA+T.pdf | |
| EP4S100G2F40I1N | IC FPGA 654 I/O 1517FBGA | EP4S100G2F40I1N.pdf | |
| PIC18F6525-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (24K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F6525-I/PT.pdf | |
| Z8F0811HH020EC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0811HH020EC00TR.pdf | |
| LTC6240CS5#TRMPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-5 | LTC6240CS5#TRMPBF.pdf | |
| LMV822IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMV822IDR.pdf | |
| IR21844STRPBF | IC DVR HALF BRIDGE 14-SOIC | IR21844STRPBF.pdf | |
| ISL8845AMBZ | Boost, Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | ISL8845AMBZ.pdf |