| Manufacturer Part Number: | VS-1N1202A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N1202A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N1202A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N1202A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N1202A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N1202A is new and unused, you can buy VS-1N1202A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N1202A.
| BC818-40LT1 | TRANS NPN 25V 0.5A SOT-23 | BC818-40LT1.pdf | |
| IRG4BC40SPBF | IGBT 600V 60A 160W Through Hole TO-220AB | IRG4BC40SPBF.pdf | |
| AD7665ACPZRL | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-LFCSP-VQ (7x7) | AD7665ACPZRL.pdf | |
| 10AX115N4F45I3LG | IC FPGA 768 I/O 1932FCBGA | 10AX115N4F45I3LG.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-430E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-430E1.pdf | |
| ST7FLIT10BF0M6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 2KB (2K x 8) FLASH | ST7FLIT10BF0M6.pdf | |
| R5F2L35ACNFP#U0 | R8C R8C/Lx/35C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F2L35ACNFP#U0.pdf | |
| MAX9718FEBL+TG45 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 9-UCSP (3x3) | MAX9718FEBL+TG45.pdf | |
| TLC2652AI-8DRG4 | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TLC2652AI-8DRG4.pdf | |
| 74LVTH16244BDGG,11 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVTH16244BDGG,11.pdf | |
| NLU1GT32CMX1TCG | OR Gate IC 1 Channel 6-ULLGA (1x1) | NLU1GT32CMX1TCG.pdf | |
| 70V3389S5PRFI8 | IC SRAM 1.125MBIT 5NS 128TQFP | 70V3389S5PRFI8.pdf | |
| M95040-RMN6P | IC EEPROM 4KBIT 5MHZ 8SO | M95040-RMN6P.pdf | |
| MTFC16GJVEC-4M IT TR | IC FLASH 128GBIT 169VFBGA | MTFC16GJVEC-4M IT TR.pdf | |
| S-1711C3025-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V, 3V 150mA SOT-23-6 | S-1711C3025-M6T1G.pdf |