| Manufacturer Part Number: | ZTX1053A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 15457 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 75V 3A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX1053A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX1053A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 75V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 350mV @ 100mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 1A, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 140MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | E-Line-3 | |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX1053A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX1053A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZTX1053A is new and unused, you can buy ZTX1053A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX1053A.
| VS-10CSH02-M3/87A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 5A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | VS-10CSH02-M3/87A.pdf | |
| DZ23C10-HE3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 10V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C10-HE3-08.pdf | |
| SZMM5Z30VT1G | Zener Diode 30V 500mW Surface Mount SOD-523 | SZMM5Z30VT1G.pdf | |
| MMST5086T146 | TRANS PNP 50V 0.2A SC-59 SMT3 | MMST5086T146.pdf | |
| BSS84PH6433XTMA1 | MOSFET P-CH 60V 170MA SOT-23 | BSS84PH6433XTMA1.pdf | |
| KMPC8543EHXAQG | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8543EHXAQG.pdf | |
| ADM232LARZ-REEL | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ADM232LARZ-REEL.pdf | |
| TRSF3232CDRG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | TRSF3232CDRG4.pdf | |
| 74FCT240CTQG8 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-QSOP | 74FCT240CTQG8.pdf | |
| MC74HC174ADR2 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC | MC74HC174ADR2.pdf | |
| SN74LS20DG4 | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | SN74LS20DG4.pdf | |
| SN74ABT16601DLR | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP | SN74ABT16601DLR.pdf | |
| CAT25010VI-G | IC EEPROM 1KBIT 20MHZ 8SOIC | CAT25010VI-G.pdf | |
| IDT70V7339S133DD | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 144TQFP | IDT70V7339S133DD.pdf | |
| DS2715Z+T&R | IC NIMH CHARGER 16-SOIC | DS2715Z+T&R.pdf |