| Manufacturer Part Number: | ZTX1149A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9404 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 25V 3A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX1149A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX1149A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 25V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 70mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 500mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 135MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | E-Line-3 | |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX1149A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX1149A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZTX1149A is new and unused, you can buy ZTX1149A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX1149A.
| 1N5341BE3 | Zener Diode 6.2V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5341BE3.pdf | |
| RLZTE-1136C | Zener Diode 33.6V 500mW ±3% Surface Mount LLDS | RLZTE-1136C.pdf | |
| SK008VTP | SCR 1000V 8A Standard Recovery Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak) | SK008VTP.pdf | |
| IDT2309A-1HPGI8 | IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP | IDT2309A-1HPGI8.pdf | |
| 8N3Q001FG-1098CDI8 | Clock Oscillator IC 130MHz, 100MHz, 80MHz, 25MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1098CDI8.pdf | |
| LC4256V-5TN144C | IC CPLD 256MC 5NS 144TQFP | LC4256V-5TN144C.pdf | |
| EP4CGX150CF23I7 | IC FPGA 270 I/O 484FBGA | EP4CGX150CF23I7.pdf | |
| M2S010S-TQ144I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 10K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz | M2S010S-TQ144I.pdf | |
| OPA4131UA/1K | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | OPA4131UA/1K.pdf | |
| HA9P5020-5Z | IC AMP VIDEO 100MHZ CFB 8-SOIC | HA9P5020-5Z.pdf | |
| MC74HC365ADG | Buffer, Non-Inverting 1 Element 6 Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | MC74HC365ADG.pdf | |
| CD4011UBPW | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | CD4011UBPW.pdf | |
| 71V67703S80BG8 | IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA | 71V67703S80BG8.pdf | |
| XC6124A217MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A217MG-G.pdf | |
| MAX6378XR45-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6378XR45-T.pdf |