| Manufacturer Part Number: | ZTX749A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 35V 2A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX749A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX749A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 35V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 200mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 1A, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX749A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX749A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of ZTX749A is new and unused, you can buy ZTX749A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX749A.
| CDBF0145-HF | DIODE SCHOTTKY 45V 100MA 1005 | CDBF0145-HF.pdf | |
| 3EZ22D2/TR8 | Zener Diode 22V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ22D2/TR8.pdf | |
| DJT4031N-13 | TRANS NPN 40V 3A SOT-223 | DJT4031N-13.pdf | |
| 8N3DV85EC-0178CDI | VCXO IC 800MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0178CDI.pdf | |
| 8N3SV75AC-0115CDI | VCXO IC 175MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0115CDI.pdf | |
| 8N4SV75FC-0079CDI | VCXO IC 328.125MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0079CDI.pdf | |
| AD7890AR-10 | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 117k Serial 24-SOIC | AD7890AR-10.pdf | |
| DAC7631EB | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SSOP | DAC7631EB.pdf | |
| MB96F613RBPMC-GTE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96610 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB96F613RBPMC-GTE1.pdf | |
| TM4C123BE6PMI7R | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | TM4C123BE6PMI7R.pdf | |
| USB2512-AEZG | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 36-QFN (6x6) | USB2512-AEZG.pdf | |
| SN65HVD05D | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD05D.pdf | |
| ISD4003-06MPY | Voice Record/Playback IC Multiple Message 6 Min SPI 28-DIP | ISD4003-06MPY.pdf | |
| EL8401IU-T7 | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-QSOP | EL8401IU-T7.pdf | |
| TLV3704ID | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV3704ID.pdf |