| Manufacturer Part Number: | ZTX796A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 200V 0.5A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX796A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX796A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 200V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 20mA, 200mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 10mA, 5V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | E-Line-3 | |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX796A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX796A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZTX796A is new and unused, you can buy ZTX796A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX796A.
| MPSA13RLRMG | TRANS NPN DARL 30V 0.5A TO-92 | MPSA13RLRMG.pdf | |
| STD11NM60ND | MOSFET N-CH 600V 10A DPAK | STD11NM60ND.pdf | |
| IRFH5301TR2PBF | MOSFET N-CH 30V 35A 5X6 PQFN | IRFH5301TR2PBF.pdf | |
| PL135-47QI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 40MHz 16-WFQFN Exposed Pad | PL135-47QI.pdf | |
| EP4SGX360HF35C3N | IC FPGA 564 I/O 1152FBGA | EP4SGX360HF35C3N.pdf | |
| C8051F802-GU | 8051 C8051F80x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QSOP | C8051F802-GU.pdf | |
| MB90F342CAPFR-GS | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F342CAPFR-GS.pdf | |
| MPC860TZQ50D4R2 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860TZQ50D4R2.pdf | |
| TLE2144AIN | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | TLE2144AIN.pdf | |
| 74HC7541DB,118 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | 74HC7541DB,118.pdf | |
| 74AHCT1G125GM,132 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74AHCT1G125GM,132.pdf | |
| TLC7733QD | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | TLC7733QD.pdf | |
| UCC2581DTR | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | UCC2581DTR.pdf | |
| AP7361C-28SPR-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 1A 8-SO Exposed Pad | AP7361C-28SPR-13.pdf | |
| S-1133B55-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.5V 300mA SOT-89-5 | S-1133B55-U5T1U.pdf |