| Manufacturer Part Number: | ZVN0124A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9317 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 240V 0.16A TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZVN0124A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZVN0124A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 240V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 160mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 16 Ohm @ 250mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 85pF @ 25V | |
| Power - Max | 700mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZVN0124A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZVN0124A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZVN0124A is new and unused, you can buy ZVN0124A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZVN0124A.
| DFLZ6V8-TP | Zener Diode 6.8V 1W ±6% Surface Mount SOD-123FL | DFLZ6V8-TP.pdf | |
| MMBZ5252B-TP | Zener Diode 24V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23 | MMBZ5252B-TP.pdf | |
| MMBT2907AT-7-F | TRANS PNP 60V 0.6A SOT523 | MMBT2907AT-7-F.pdf | |
| MC100LVEL34DR2G | IC CLOCK GEN 2/4/8 3.3V 16-SOIC | MC100LVEL34DR2G.pdf | |
| 8N3QV01FG-0126CDI8 | VCXO IC 19.2MHz, 38.4MHz, 26MHz, 52MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0126CDI8.pdf | |
| DSPIC33EP64GP502-I/SS | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33EP64GP502-I/SS.pdf | |
| EFM32GG380F1024-QFP100T | ARM® Cortex®-M3 Giant Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | EFM32GG380F1024-QFP100T.pdf | |
| PIC17C752T-33/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (8K x 16) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC17C752T-33/PT.pdf | |
| P2040NSN7MMC | PowerPC e500mc Microprocessor IC QorIQ P2 4 Core, 32-Bit 1.2GHz 780-FCPBGA (23x23) | P2040NSN7MMC.pdf | |
| MAX4581EUE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 80 Ohm 16-TSSOP | MAX4581EUE+.pdf | |
| SN75178BPSR | Buffer, ReDriver 1 Channel 8-SO | SN75178BPSR.pdf | |
| THS4082CDRG4 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | THS4082CDRG4.pdf | |
| LT1222CS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1222CS8#TRPBF.pdf | |
| SN74ACT7802-60FN | IC STROBED FIFO 1024X18 68-PLCC | SN74ACT7802-60FN.pdf | |
| M58WR032KU70ZA6U TR | IC FLASH 32MBIT 70NS 44VFBGA | M58WR032KU70ZA6U TR.pdf |