| Manufacturer Part Number: | ZVN2106A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 13692 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 450MA TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZVN2106A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZVN2106A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 450mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2 Ohm @ 1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 75pF @ 18V | |
| Power - Max | 700mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZVN2106A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZVN2106A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZVN2106A is new and unused, you can buy ZVN2106A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZVN2106A.
| QRD0610T30 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 600V 33A Chassis Mount Module | QRD0610T30.pdf | |
| MURD340T4 | Diode Standard 400V 3A Surface Mount DPAK-3 | MURD340T4.pdf | |
| DZ3S120D0L | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 12V 150mW SSMini3-F3-B | DZ3S120D0L.pdf | |
| GDZ2V0B-HE3-08 | Zener Diode 2V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ2V0B-HE3-08.pdf | |
| 1N4741A G | Zener Diode 11V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4741A G.pdf | |
| FQB2N30TM | MOSFET N-CH 300V 2.1A D2PAK | FQB2N30TM.pdf | |
| 8N3SV75EC-0009CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0009CDI.pdf | |
| 8N3SV76LC-0013CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0013CDI.pdf | |
| 8N3QV01KG-105LCDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 150MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-105LCDI.pdf | |
| X9268TV24I-2.7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9268TV24I-2.7.pdf | |
| EPM7160EQC100-10 | IC CPLD 160MC 10NS 100QFP | EPM7160EQC100-10.pdf | |
| LT1783HS5#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-5 | LT1783HS5#TRPBF.pdf | |
| CY7C419-15JXCT | IC ASYNC FIFO MEM 256X9 32-PLCC | CY7C419-15JXCT.pdf | |
| CD74HC153M96 | Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC | CD74HC153M96.pdf | |
| NAND512W3A2DN6E | IC FLASH 512MBIT 48TSOP | NAND512W3A2DN6E.pdf |