| Manufacturer Part Number: | ZVN4206A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 14098 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 600MA TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZVN4206A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZVN4206A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 600mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1 Ohm @ 1.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 100pF @ 25V | |
| Power - Max | 700mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZVN4206A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZVN4206A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZVN4206A is new and unused, you can buy ZVN4206A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZVN4206A.
| LL103A-GS18 | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD80 | LL103A-GS18.pdf | |
| DDZ33-7 | Zener Diode 33V 310mW ±2.5% Surface Mount SOD-123 | DDZ33-7.pdf | |
| AD5443YRMZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | AD5443YRMZ.pdf | |
| EP3SE80F780I3 | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SE80F780I3.pdf | |
| LCMXO1200C-4T100C | IC FPGA 73 I/O 100TQFP | LCMXO1200C-4T100C.pdf | |
| MK40DX256VLK7 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K40 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MK40DX256VLK7.pdf | |
| PIC24HJ128GP202T-I/MM | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | PIC24HJ128GP202T-I/MM.pdf | |
| SVF321R3K1CKU2 | ARM® Cortex®-A5 + Cortex®-M4 Vybrid, VF3xxR Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 266MHz ROMless 176-LQFP-EP (24x24) | SVF321R3K1CKU2.pdf | |
| Z8019533FSC00TR | Z8S180 Microprocessor IC Z180 1 Core, 8-Bit 33MHz 100-QFP | Z8019533FSC00TR.pdf | |
| MAX4584EUB+ | IC AUDIO/VIDEO SWITCH 10UMAX | MAX4584EUB+.pdf | |
| MT49H8M36SJ-5:B | IC RLDRAM 288MBIT FBGA | MT49H8M36SJ-5:B.pdf | |
| AT17LV128-10SI | IC SRL CONFIG EEPROM 128K 20SOIC | AT17LV128-10SI.pdf | |
| TC1300R-2.85VUATR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA 8-MSOP | TC1300R-2.85VUATR.pdf | |
| MIC37300-1.65BR TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.65V 3A S-PAK-3 | MIC37300-1.65BR TR.pdf |