| Manufacturer Part Number: | ZVN4306A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 12295 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 1.1A TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZVN4306A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZVN4306A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 1.1A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 330 mOhm @ 3A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 350pF @ 25V | |
| Power - Max | 850mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZVN4306A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZVN4306A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZVN4306A is new and unused, you can buy ZVN4306A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZVN4306A.
| JANTXV1N5533B-1 | Zener Diode 13V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N5533B-1.pdf | |
| T72H084844DN | SCR 800V 750A Standard Recovery Stud Mount T-72 | T72H084844DN.pdf | |
| 9FG831AFILFT | IC FREQ GENERATOR 48SSOP | 9FG831AFILFT.pdf | |
| DS17485E-3+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 4KB Parallel 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width) | DS17485E-3+.pdf | |
| AD7862ANZ-10 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 28-PDIP | AD7862ANZ-10.pdf | |
| EP3C10E144C7N | IC FPGA 94 I/O 144EQFP | EP3C10E144C7N.pdf | |
| IDT79RC32V334-133BB | MIPS-II Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 133MHz 256-PBGA (17x17) | IDT79RC32V334-133BB.pdf | |
| 74HCT221D,112 | Monostable Multivibrator 31ns 16-SO | 74HCT221D,112.pdf | |
| DS1230Y-200IND+ | IC NVSRAM 256KBIT 200NS 28EDIP | DS1230Y-200IND+.pdf | |
| W9825G6KH-5 TR | 256M SDR SDRAM X16 166MHZ | W9825G6KH-5 TR.pdf | |
| HV9967BMG-G | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 750mA 8-MSOP | HV9967BMG-G.pdf | |
| TPS22965DSGT | IC LOAD SWITCH 6A 8WSON | TPS22965DSGT.pdf | |
| XC6124D342MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124D342MR-G.pdf | |
| BD33IA5WEFJ-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 8-HTSOP-J | BD33IA5WEFJ-E2.pdf | |
| TC1262-2.8VEBTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 500mA 3-DDPAK | TC1262-2.8VEBTR.pdf |