| Manufacturer Part Number: | ZVP2106A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 12573 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 60V 280MA TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZVP2106A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZVP2106A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | P-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 280mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5 Ohm @ 500mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 100pF @ 18V | |
| Power - Max | 700mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZVP2106A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZVP2106A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZVP2106A is new and unused, you can buy ZVP2106A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZVP2106A.
| VS-15EWX06FNTR-M3 | DIODE GEN PURP 600V 15A DPAK | VS-15EWX06FNTR-M3.pdf | |
| BC807-25LT1G | TRANS PNP 45V 0.5A SOT23 | BC807-25LT1G.pdf | |
| UNR511600L | TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 | UNR511600L.pdf | |
| IRFU9110 | MOSFET P-CH 100V 3.1A I-PAK | IRFU9110.pdf | |
| WMS7171010P | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-PDIP | WMS7171010P.pdf | |
| MCP6V28T-E/MNY | Auto-Zero Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TDFN (2x3) | MCP6V28T-E/MNY.pdf | |
| AT28C010-15TA | IC EEPROM 1MBIT 150NS 32TSOP | AT28C010-15TA.pdf | |
| LM5134AMF/NOPB | IC GATE DVR 7.6A LO SIDE SOT23-6 | LM5134AMF/NOPB.pdf | |
| ZLDO330T8TA | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA SM8 | ZLDO330T8TA.pdf |