| Manufacturer Part Number: | ZVP2120A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 200V 0.12A TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZVP2120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZVP2120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 25 Ohm @ 150mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 100pF @ 25V | |
| Power - Max | 700mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZVP2120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZVP2120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZVP2120A is new and unused, you can buy ZVP2120A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZVP2120A.
| MBR16H45-E3/45 | Diode Schottky 45V 16A Through Hole TO-220AC | MBR16H45-E3/45.pdf | |
| SMBJ5369AE3/TR13 | Zener Diode 51V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5369AE3/TR13.pdf | |
| JANTX1N4989D | Zener Diode 200V 5W ±1% Through Hole E, Axial | JANTX1N4989D.pdf | |
| SMBG5915C/TR13 | Zener Diode 3.9V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5915C/TR13.pdf | |
| ICS601R-25I | IC CLOCK MULTIPLIER 1:5 20-SSOP | ICS601R-25I.pdf | |
| 8N3DV85AC-0138CDI | VCXO IC 148.5MHz, 148.351MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0138CDI.pdf | |
| 8N4SV75BC-0052CDI | VCXO IC 425MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0052CDI.pdf | |
| 8N4Q001LG-0133CDI | Clock Oscillator IC 480MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0133CDI.pdf | |
| 8N3QV01LG-0058CDI | VCXO IC 669.3266MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0058CDI.pdf | |
| TLV320AIC23IPWRG4 | Stereo Audio Interface 16 b, 20 b, 24 b, 32 b I²C, Serial 28-TSSOP | TLV320AIC23IPWRG4.pdf | |
| 72291L20TF | IC FIFO 65536X18 LP 20NS 64QFP | 72291L20TF.pdf | |
| NC7SU04P5 | Inverter IC 1 Channel SC-70-5 | NC7SU04P5.pdf | |
| MT52L512M32D2PU-107 WT:B | LPDDR3 16G 512MX32 FBGA DDP | MT52L512M32D2PU-107 WT:B.pdf | |
| A6275SLW | LED Driver IC 8 Output Linear Shift Register 75.5mA 16-SOIC | A6275SLW.pdf | |
| MAX16922ATPC/V+T | Automotive Systems PMIC 20-TQFN-EP (5x5) | MAX16922ATPC/V+T.pdf |