| Manufacturer Part Number: | ZVP4424A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 12540 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 240V 0.2A TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZVP4424A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZVP4424A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | P-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 240V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 200mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 9 Ohm @ 200mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 200pF @ 25V | |
| Power - Max | 750mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZVP4424A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZVP4424A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZVP4424A is new and unused, you can buy ZVP4424A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZVP4424A.
| MMBZ5239B | Zener Diode 9.1V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5239B.pdf | |
| PLZ39A-HG3/H | Zener Diode 39V 500mW Surface Mount DO-219AC (microSMF) | PLZ39A-HG3/H.pdf | |
| 1N2988A | Zener Diode 27V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N2988A.pdf | |
| 8N3Q001KG-0147CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 400MHz, 1GHz, 1GHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0147CDI.pdf | |
| AD8801ARZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-SOIC | AD8801ARZ.pdf | |
| LTC2637CMS-LMX12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637CMS-LMX12#PBF.pdf | |
| MB9AF421KPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A420L Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB9AF421KPMC-G-JNE2.pdf | |
| CD74HCT4053ME4 | 3 Circuit IC Switch 2:1 130 Ohm 16-SOIC | CD74HCT4053ME4.pdf | |
| SN75175NSR | 0/4 Receiver RS422, RS423, RS485 16-SO | SN75175NSR.pdf | |
| LT1141ACN#PBF | 3/5 Transceiver Full RS232 24-PDIP | LT1141ACN#PBF.pdf | |
| STA50013TR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) or 4-Channel (Quad) Class D PowerSO-36 | STA50013TR.pdf | |
| 71V2546S100PFG | IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP | 71V2546S100PFG.pdf | |
| MT49H8M36BM-25:B | IC RLDRAM 288MBIT 2.5NS 144UBGA | MT49H8M36BM-25:B.pdf | |
| STK760-211-E | PFC IC Average Current | STK760-211-E.pdf | |
| LM4128AMFX-3.3 | Series Voltage Reference IC ±0.1% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4128AMFX-3.3.pdf |