| Manufacturer Part Number: | ZXMP10A18K |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 100V 3.8A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZXMP10A18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZXMP10A18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.8A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 150 mOhm @ 2.8A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 26.9nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1055pF @ 50V | |
| Power - Max | 2.17W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | TO-252-3 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZXMP10A18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZXMP10A18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZXMP10A18K is new and unused, you can buy ZXMP10A18K Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZXMP10A18K.
| BZD27C15P-M3-18 | Zener Diode 15V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C15P-M3-18.pdf | |
| JANTXV1N3019D-1 | Zener Diode 9.1V 1W ±1% Through Hole DO-41 | JANTXV1N3019D-1.pdf | |
| 8N3SV76BC-0162CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0162CDI.pdf | |
| 8N3Q001FG-1054CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1054CDI.pdf | |
| AD767KPZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD767KPZ-REEL.pdf | |
| MAX3465CPD+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-PDIP | MAX3465CPD+.pdf | |
| TDC1000PW | IC AFE ULTRA SENSING 28TSSOP | TDC1000PW.pdf | |
| AD22050RZ-REEL | IC AMP DIFF SINGLE SUPPLY 8SOIC | AD22050RZ-REEL.pdf | |
| TAS5760LDDCAR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 48-HTSSOP | TAS5760LDDCAR.pdf | |
| 24LC02BHT-I/OT | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-5 | 24LC02BHT-I/OT.pdf | |
| S-25C040A0I-J8T1G | IC EEPROM | S-25C040A0I-J8T1G.pdf | |
| M25PE16-VMW6G | IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SO | M25PE16-VMW6G.pdf | |
| CY62137FV30LL-55ZSXE | IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP | CY62137FV30LL-55ZSXE.pdf | |
| AT18F010-30XU | IC FLASH CONFIG 1MBIT 20-TSSOP | AT18F010-30XU.pdf | |
| LM2638MX | Power Supplies PMIC 24-SOIC | LM2638MX.pdf |