| Manufacturer Part Number: | 1N2808A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2808A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2808A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 6.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2808A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2808A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2808A is new and unused, you can buy 1N2808A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2808A.
| GBJ10005-G | BRIDGE DIODE 10A 50V GBJ | GBJ10005-G.pdf | |
| JANTX1N5538BUR-1 | Zener Diode 18V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N5538BUR-1.pdf | |
| RSD080P05TL | MOSFET P-CH 45V 8A CPT3 | RSD080P05TL.pdf | |
| IRF640STRRPBF | MOSFET N-CH 200V 18A D2PAK | IRF640STRRPBF.pdf | |
| 8N4Q001LG-0077CDI | Clock Oscillator IC 125MHz, 156.25MHz, 322.265625MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0077CDI.pdf | |
| AD7476ABRMZ-REEL7 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7476ABRMZ-REEL7.pdf | |
| PIC18LF2321-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18LF2321-I/ML.pdf | |
| PIC16F1768T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16F1768T-I/ML.pdf | |
| MPC561MZP56 | PowerPC MPC5xx Microcontroller IC 32-Bit 56MHz ROMless 388-PBGA (27x27) | MPC561MZP56.pdf | |
| ASC8851ET/M2,551 | IC IP CAMERA MPU SXGA TFBGA | ASC8851ET/M2,551.pdf | |
| SN65HVD20DR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD20DR.pdf | |
| Z53C8003VSC | SCSI Terminator 8 Terminations 44-PLCC | Z53C8003VSC.pdf | |
| NL27WZ04DFT2G | Inverter IC 2 Channel SC-88/SC70-6/SOT-363 | NL27WZ04DFT2G.pdf | |
| 93C76CT-I/MC | IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8DFN | 93C76CT-I/MC.pdf | |
| S29GL256P11TFIV23 | IC FLASH MEM 256MBIT PAGE 56TSOP | S29GL256P11TFIV23.pdf |