| Manufacturer Part Number: | 1N3532A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3532A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3532A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3532A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3532A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3532A is new and unused, you can buy 1N3532A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3532A.
| BAV99S,135 | Diode Array 2 Pair Series Connection Standard 100V 200mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAV99S,135.pdf | |
| 8N3Q001EG-0153CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 40.5MHz, 67.5MHz, 135MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0153CDI8.pdf | |
| 8N3Q001LG-1133CDI8 | Clock Oscillator IC 480MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1133CDI8.pdf | |
| XC5VLX110T-2FFG1136I | IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA | XC5VLX110T-2FFG1136I.pdf | |
| C8051F133-GQ | 8051 C8051F13x Microcontroller IC 8-Bit 100MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F133-GQ.pdf | |
| MB90347ASPFV-G-121 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ASPFV-G-121.pdf | |
| FT120T-R | USB Controller USB 2.0 USB Interface 28-TSSOP | FT120T-R.pdf | |
| Z85C3008PSG | Interface 40-PDIP | Z85C3008PSG.pdf | |
| TSX921IYLT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TSX921IYLT.pdf | |
| MT29F8G08ABABAWP-AITX:B | NAND FLASH 1GX8 PLASTIC PBF TSOP | MT29F8G08ABABAWP-AITX:B.pdf | |
| TPS2813PW | IC DUAL HS MOSFET DRVR 8-TSSOP | TPS2813PW.pdf | |
| NCV380HMUAJAATBG | IC PWR MNGT SWITCH 6UDFN | NCV380HMUAJAATBG.pdf | |
| AD736AR-REEL7 | RMS to DC Converter 8-SOIC | AD736AR-REEL7.pdf | |
| UC285T-2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 5A TO-220-5 | UC285T-2.pdf | |
| MAX9950DCCB+TD | Parametric Measurement Unit IC Automatic Test Equipment 64-TQFP-EP (10x10) | MAX9950DCCB+TD.pdf |