| Manufacturer Part Number: | 1N4757A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4757A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4757A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 38.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4757A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4757A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4757A G is new and unused, you can buy 1N4757A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4757A G.
| STTH3R02QRL | DIODE GEN PURP 200V 3A DO15 | STTH3R02QRL.pdf | |
| CMPZ5254B TR | Zener Diode 27V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23 | CMPZ5254B TR.pdf | |
| IRKL91/06A | SCR Module 600V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) | IRKL91/06A.pdf | |
| MRF8S9100HR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 500mA 920MHz 19.3dB 72W NI-780 | MRF8S9100HR3.pdf | |
| LFEC6E-3Q208C | IC FPGA 147 I/O 208QFP | LFEC6E-3Q208C.pdf | |
| 74LCXZ16245MTDX | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LCXZ16245MTDX.pdf | |
| 54FCT162245CTEB | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-CERPACK | 54FCT162245CTEB.pdf | |
| MC100EP91DWR2G | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 3 Channel 20-SOIC | MC100EP91DWR2G.pdf | |
| NCP1216P65G | Converter Offline Flyback Topology 65kHz 7-PDIP | NCP1216P65G.pdf | |
| MAX5977AETP+T | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 20-TQFN (4x4) | MAX5977AETP+T.pdf | |
| S-1122B41MC-L9ATFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.1V 150mA SOT-23-5 | S-1122B41MC-L9ATFU.pdf |