| Manufacturer Part Number: | IRKL91/06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL91/06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL91/06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL91/06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL91/06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL91/06A is new and unused, you can buy IRKL91/06A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL91/06A.
| AT-42086-TR1G | RF Transistor NPN 12V 80mA 8GHz 500mW Surface Mount 86 Plastic | AT-42086-TR1G.pdf | |
| ADS7884SDBVT | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-6 | ADS7884SDBVT.pdf | |
| PIC16CE625-20/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16CE625-20/SS.pdf | |
| MC74VHC4053M | 3 Circuit IC Switch 2:1 100 Ohm 16-SOEIAJ | MC74VHC4053M.pdf | |
| MAX3291CSD | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SO | MAX3291CSD.pdf | |
| S29GL512S10TFI013 | IC FLASH 512MBIT 100NS 56TSOP | S29GL512S10TFI013.pdf | |
| IS61DDB22M36A-300M3L | IC DDR2 SDRAM 72MB 165BGA | IS61DDB22M36A-300M3L.pdf | |
| LT4430MPS6#TRMPBF | Optocoupler Driver PMIC TSOT-23-6 | LT4430MPS6#TRMPBF.pdf | |
| XC61CC1502MR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23 | XC61CC1502MR-G.pdf | |
| MIC39301-1.8BU TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 3A TO-263-5 | MIC39301-1.8BU TR.pdf | |
| LP2985AIM5-2.9 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 150mA SOT-23-5 | LP2985AIM5-2.9.pdf |