| Manufacturer Part Number: | 1N4781A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4781A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4781A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4781A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4781A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4781A is new and unused, you can buy 1N4781A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4781A.
| MMBZ5235B-HE3-08 | Zener Diode 6.8V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5235B-HE3-08.pdf | |
| MMBZ4694-HE3-18 | Zener Diode 8.2V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4694-HE3-18.pdf | |
| SML4744HE3/5A | Zener Diode 15V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4744HE3/5A.pdf | |
| 1PMT4100C/TR13 | Zener Diode 7.5V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4100C/TR13.pdf | |
| BTB10-600BWRG | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB | BTB10-600BWRG.pdf | |
| IXTP110N055T | MOSFET N-CH 55V 110A TO-220 | IXTP110N055T.pdf | |
| MAX1188ACUP+ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-TSSOP | MAX1188ACUP+.pdf | |
| MAX5302CUA+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-uMAX | MAX5302CUA+T.pdf | |
| LFXP2-17E-5FN484I | IC FPGA 358 I/O 484FBGA | LFXP2-17E-5FN484I.pdf | |
| ZGP323HAH2804C00TR | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323HAH2804C00TR.pdf | |
| COP8SCR9HVA8 | COP8 COP8™ 8S Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-PLCC (16.58x16.58) | COP8SCR9HVA8.pdf | |
| MPC8313EVRAGDB | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 516-TEPBGA (27x27) | MPC8313EVRAGDB.pdf | |
| TW8809-NA2-CRT | IC LCD TFT CTRLR 56QFN | TW8809-NA2-CRT.pdf | |
| MT29F128G08CBECBH6-12M:C | IC FLASH NAND 128GBIT VBGA | MT29F128G08CBECBH6-12M:C.pdf | |
| REG71050DDCRG4 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 60mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | REG71050DDCRG4.pdf |