| Manufacturer Part Number: | 1N4899A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 400mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4899A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4899A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 400mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 400 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4899A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4899A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4899A is new and unused, you can buy 1N4899A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4899A.
| BZX84-A5V1,235 | Zener Diode 5.1V 250mW ±1% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-A5V1,235.pdf | |
| PI49FCT3803QE | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 156MHz 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | PI49FCT3803QE.pdf | |
| AD9215BCPZ-80 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LFCSP-WQ (5x5) | AD9215BCPZ-80.pdf | |
| MCP4251-104E/ST | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-TSSOP | MCP4251-104E/ST.pdf | |
| EPF10K50VRC240-3 | IC FPGA 189 I/O 240RQFP | EPF10K50VRC240-3.pdf | |
| Z8018010PSC | Z80180 Microprocessor IC Z180 1 Core, 8-Bit 10MHz 64-DIP | Z8018010PSC.pdf | |
| KMPC8347ZUALFB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 672-TBGA (35x35) | KMPC8347ZUALFB.pdf | |
| TLV320AIC1110PBSG4 | PCM Interface 15 b PCM Audio Interface 32-TQFP (5x5) | TLV320AIC1110PBSG4.pdf | |
| TRSF3232ECD | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | TRSF3232ECD.pdf | |
| PCA9670PW,112 | I/O Expander 8 I²C 1MHz 16-TSSOP | PCA9670PW,112.pdf | |
| OP497GS-REEL | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | OP497GS-REEL.pdf | |
| TC7SZU04AFS(TPL3) | Inverter IC 1 Channel fSV | TC7SZU04AFS(TPL3).pdf | |
| IS43TR16256AL-125KBLI | IC DDR3L 4GB 96BGA | IS43TR16256AL-125KBLI.pdf | |
| M24C32-FMB5TG | IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8UFDFPN | M24C32-FMB5TG.pdf | |
| DRV8835DSSR | Bipolar Motor Driver Power MOSFET Parallel 12-WSON (3x2) | DRV8835DSSR.pdf |