| Manufacturer Part Number: | 1N5988A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.3V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N5988A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N5988A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.3V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 75µA @ 500mV | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N5988A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N5988A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N5988A is new and unused, you can buy 1N5988A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N5988A.
| AZ23C18-7-F | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 18V 300mW ±5% SOT-23-3 | AZ23C18-7-F.pdf | |
| CMDZ5255B TR | Zener Diode 28V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5255B TR.pdf | |
| 1N4732A BK | Zener Diode 4.7V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4732A BK.pdf | |
| BZX84-C15/LF1R | Zener Diode 15V 250mW ±5% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-C15/LF1R.pdf | |
| ON5257,215 | RF Mosfet SOT-23 (TO-236AB) | ON5257,215.pdf | |
| 8N4QV01EG-2002CDI | VCXO IC 1228.8MHz, 983.04MHz, 614.14MHz, 491.52MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-2002CDI.pdf | |
| AD7466BRTZ-R2 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-6 | AD7466BRTZ-R2.pdf | |
| EP2S15F672C5N | IC FPGA 366 I/O 672FBGA | EP2S15F672C5N.pdf | |
| EP2AGX45DF25C5N | IC FPGA 252 I/O 572FBGA | EP2AGX45DF25C5N.pdf | |
| A1010B-2VQ80C | IC FPGA 57 I/O 80VQFP | A1010B-2VQ80C.pdf | |
| MCIMX356AJM5BR2 | ARM1136JF-S Microprocessor IC i.MX35 1 Core, 32-Bit 532MHz 400-MAPBGA (17x17) | MCIMX356AJM5BR2.pdf | |
| MAX3032ECUE+T | 4/0 Driver RS422, RS485 16-TSSOP | MAX3032ECUE+T.pdf | |
| SN74LVTZ244DBR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | SN74LVTZ244DBR.pdf | |
| 74LV165D,118 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SOIC | 74LV165D,118.pdf | |
| SSTUF32864CHLFT | IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA | SSTUF32864CHLFT.pdf |