| Manufacturer Part Number: | 1N6007A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6007A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6007A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 62 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 12V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6007A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6007A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6007A is new and unused, you can buy 1N6007A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6007A.
| MBRB1635TR | DIODE SCHOTTKY 35V 16A D2PAK | MBRB1635TR.pdf | |
| ES1PAHE3/84A | Diode Standard 50V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) | ES1PAHE3/84A.pdf | |
| 1N5362CE3/TR13 | Zener Diode 28V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5362CE3/TR13.pdf | |
| CDLL5933B | Zener Diode 22V 1.25W ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL5933B.pdf | |
| NVMFD5875NLT1G | MOSFET 2N-CH 60V 7A SO8FL | NVMFD5875NLT1G.pdf | |
| ADS7852Y/2K | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 32-TQFP (5x5) | ADS7852Y/2K.pdf | |
| ISPGAL22V10C-15LJN | IC CPLD 10MC 15NS 28PLCC | ISPGAL22V10C-15LJN.pdf | |
| R5F52315CDLF#20 | RXv2 RX200 Microcontroller IC 32-Bit 54MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-FLGA (5x5) | R5F52315CDLF#20.pdf | |
| LM3S1512-IQC25-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1512-IQC25-A2.pdf | |
| PCA9536D | I/O Expander 4 I²C, SMBus 400kHz 8-SOIC | PCA9536D.pdf | |
| LTC6820HUD#PBF | Isolated Communications Interface Interface 16-QFN (3x3) | LTC6820HUD#PBF.pdf | |
| NLU2G07CMX1TCG | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 6-ULLGA (1x1) | NLU2G07CMX1TCG.pdf | |
| SN74ALS518NSRG4 | Magnitude Comparator 8 Bit Active High Output A=B 20-SO | SN74ALS518NSRG4.pdf | |
| NLV74AC08DR2G | IC GATE AND CMOS 14SOIC | NLV74AC08DR2G.pdf | |
| 74FCT373ATSOG8 | Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | 74FCT373ATSOG8.pdf |