| Manufacturer Part Number: | 1N708A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 250mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N708A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N708A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N708A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N708A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N708A is new and unused, you can buy 1N708A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N708A.
| BAV99-G3-18 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 70V 150mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV99-G3-18.pdf | |
| BZT52C10-G3-08 | Zener Diode 10V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C10-G3-08.pdf | |
| SZMMSZ13ET1G | Zener Diode 13V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ13ET1G.pdf | |
| 1N4763APE3/TR8 | Zener Diode 91V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4763APE3/TR8.pdf | |
| 1N6031A | Zener Diode 200V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N6031A.pdf | |
| DMTH6010SK3-13 | MOSFET N-CH 60V 16.3A | DMTH6010SK3-13.pdf | |
| AD5433YCPZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 20-LFCSP-WQ (4x4) | AD5433YCPZ.pdf | |
| LFXP10E-4FN256I | IC FPGA 188 I/O 256FBGA | LFXP10E-4FN256I.pdf | |
| AT91M42800A-33AU-999 | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 144-LQFP (20x20) | AT91M42800A-33AU-999.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-793E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-793E1.pdf | |
| Z8F3201AN020EC00TR | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-QFP (10x10) | Z8F3201AN020EC00TR.pdf | |
| TFP101APZP | Receiver 100-HTQFP (14x14) | TFP101APZP.pdf | |
| MAX491ECSD | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | MAX491ECSD.pdf | |
| 7132LA35CB | IC SRAM 16KBIT 35NS SB48 | 7132LA35CB.pdf | |
| MT46V32M8P-5B IT:M | IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP | MT46V32M8P-5B IT:M.pdf |