| Manufacturer Part Number: | 1N823A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N823A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N823A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N821(UR)-1 thru 1N829A(UR)-1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N823A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N823A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N823A is new and unused, you can buy 1N823A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N823A.
| BA159-E3/54 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL | BA159-E3/54.pdf | |
| BZT52B3V3-HE3-18 | Zener Diode 3.3V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B3V3-HE3-18.pdf | |
| 1N4745A BK | Zener Diode 16V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4745A BK.pdf | |
| SMBG5367CE3/TR13 | Zener Diode 43V 5W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5367CE3/TR13.pdf | |
| BCW68E6359HTMA1 | TRANSISTOR AF SOT23 | BCW68E6359HTMA1.pdf | |
| LTC1864LAIS8#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | LTC1864LAIS8#TRPBF.pdf | |
| EL5211AIYEZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-HMSOP | EL5211AIYEZ-T7.pdf | |
| 74ACTQ16646MTD | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | 74ACTQ16646MTD.pdf | |
| MC74HCT132ADTR2G | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | MC74HCT132ADTR2G.pdf | |
| CD40117BNSR | IC TERMINATOR PROG DUAL 14SO | CD40117BNSR.pdf | |
| IDT71T75902S80BGG | IC SRAM 18MBIT 8NS 119BGA | IDT71T75902S80BGG.pdf | |
| INN2125K | Converter Offline Flyback, Secondary Side SR Topology 100kHz eSOP-R16B | INN2125K.pdf | |
| LM3445MMX/NOPB | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) Triac Dimming 10-VSSOP | LM3445MMX/NOPB.pdf | |
| TS4431AILT | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 20mA SC-74A, SOT-753 | TS4431AILT.pdf | |
| LM4128BMFX-1.8 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4128BMFX-1.8.pdf |